Guiding The Way

Guiding The Way

SERO's Leadership

SERO Leadership

Executive Board and Staff

President

Joan Owen

Past President

Sandra Lannen

Vice President

Joyce McCabe

Treasurer

Paula Branscomb

Secretary

Betty Applegate

Central District Rep.

Donna Hawkins

Central District Rep.

John Eisenhauer

Northwest District Rep.

Betty Bishop

Northeast District Rep.

Carol Davis

Executive Director

Valerie Rodgers

District Representatives

Central District

Counties
Crawford, Coshocton, Delaware, Fairfield, Fayette, Franklin, Hardin, Holmes, Knox, Licking, Madison, Marion, Morrow, Pickaway, Richland, Ross, Union and Wyandot.

Representative:
Donna Hawkins (740) 773-0790

Current Chapters:
1 Franklin (Franklin County)
2 Marion (Marion County)
4 Fayette (Fayette County)
26 Knox (Knox County)
27 Mt. Pleasant (Fairfield County)
34 Mansfield (Richland County)
36 Scioto Valley (Ross County)
37 Northwest Columbus (Trillium & Franklin County)

Northwest District

Counties
 Allen, Auglaize, Defiance, Erie, Fulton, Hancock, Henry, Huron, Lucas, Mercer, Ottawa, Paulding, Putnam, Sandusky, Seneca, Van Wert, Williams and Wood.

Representative:
John Eisenhauer (419) 382-0070

Current Chapters:
3 Northwest (Lucas County)
10 Toledo (Wood County)
35 Fulton (Fulton County)
22 Seneca (Seneca County)
30 Lima (Allen County)

Northeast District

Counties
Ashland, Ashtabula, Carroll, Columbiana, Cuyahoga, Geauga, Harrison, Jefferson, Lake, Lorain, Mahoning, Medina, Portage, Stark, Summit, Trumbull, Tuscarawas and Wayne.

Representative:
Patricia Dobec (330) 466-0537

Current Chapters:
5 Canton
6 Akron (Stark County)
17 Medina (Summit County)
18 Columbiana (Medina County)
19 Mahoning (Columbiana County)
28 Cuyahoga (Mahoning County)
31 Westlake (Cuyahoga County)
32 Wayne (Cuyahoga County & Wayne County)

Southwest District

Counties
Adams, Brown, Butler, Champaign, Clark, Clermont, Clinton, Darke, Greene, Hamilton, Highland, Logan, Miami, Montgomery, Preble, Shelby and Warren.

Representative:
Betty Bishop (937) 393-1627

Current Chapters:
7 Clinton (Clinton County)
8 Xenia (Greene County)
11 Darke (Darke County)
12 Clermont (Clermont County)
15 Brookville (Montgomery County)
29 Shelby (Shelby County)

Southeast District

Counties
Athens, Belmont, Gallia, Guernsey, Hocking, Jackson, Lawrence, Meigs, Monroe, Morgan, Muskingum, Noble, Perry, Pike, Scioto, Vinton and Washington.

Representative:
Carol Davis (740) 574-6998

Current Chapters:
33 Jefferson (Belmont County)

Audit Committee:
Paula Branscomb • Joan Owen • Betty Applegate

Annual Meeting Committee:
SERO staff • Joan Owen

Chapter Committee:
All District Representatives

Health Care Committee:
Valerie Rodgers • Joyce McCabe

Legislative Committee:
Valerie Rodgers • Joyce McCabe

Nominating Committee:
Sandra Lannen • Joan Owen • Joyce McCabe • Donna Hawkins